עמוד הבית
מי אנחנו
פורומים ורשימת תפוצה
אלמנך שמי ישראל
אסטרו-לאב
ציוד לצפייה בשמיים
בנה במו ידיך
חדשות ומאמרים

 

מערכת השמש

שמש

 

אנלמת השמש לשנת 2013

אנלמה הוא השינוי במיקומה של השמש על כיפת השמים כפי שהוא נראה לעיני צופה המצוי באותו המיקום ובאותה השעה. שינוי זה נגרם ההבדלים בין אורך היממה הממוצעת בן 24 שעות ובין פרקי הזמן העוקבים שבהם השמש מצויה במצהר וכן משינוי מיקום השמש על כיפת השמים בגלל נטיית כדור הארץ סביב צירו. לאנלמה צורה של הספרה 8.

 את אנלמת השמש אפשר ליצור על ידי צילום של השמים במשך שנה שלמה, כאשר יש לכוון את המצלמה תמיד לאותו כיוון בשמים ובדיוק באותה השעה. בגלל שאורך היממה השמשית האמיתית משתנה במשך השנה (ראו משוואת הזמן), לעתים השמש מקדימה לצהור ולעתים מאחרת. גם לנטיית מישור כדור הארץ יש השפעה על מיקום השמש – בחורף היא צוהרת נמוך (דרומית) יותר מאשר בקיץ. שתי סיבות אלה יוצרות את האנלמה.

זמני זריחה ושקיעה
 
ליקויי חמה
 
נתונים פיזיקליים
 
אנלמה
 
משוואת הזמן
 
השמש - מצגת
 
PDF - השמש, בפורמט
 
תפריט ראשי השמש
   
 

כאשר מצלמים את האנלמה בכיוון זריחת או שקיעת השמש, מקבלים צורת 8 אופקית. הסיבה היא שבכיוון האופק יש השפעה גדולה לכיוון זריחת השמש בגלל נטיית הציר של כדור הארץ -  בחורף השמש זורחת דרומית (ימינה) מאשר בקיץ. כנ"ל לגבי השקיעה – בחורף השמש שוקעת דרומית (שמאלה) מאשר בקיץ. בשעת הצהירה בקו אורך מסוים, השמש יוצרת אנלמה בצורת הספרה 8 המאונכת לאופק. להלן 3 צורות אנלמה של השמש – במזרח בשעה 6:55 בבוקר, במצהר בעת שעת הצהרים (11:40) , במערב בשעה 16:20.