עמוד הבית
מי אנחנו
פורומים ורשימת תפוצה
אלמנך שמי ישראל
אסטרו-לאב
ציוד לצפייה בשמיים
בנה במו ידיך
חדשות ומאמרים

 

מערכת השמש

מאדים

 
ירחי מאדים

למאדים שני ירחים קטנים - פובוס  ודמוס (Phobos, Deimos), שפירוש שמם - פחד ואימה, כיאה וכראוי לירחיו של כוכב הלכת המכונה על שמו של אל המלחמה. שני הירחים שנתגלו על ידי האל, בשנת 1877, והם מוזרים למדי:

פובוס , הירח הקרוב יותר, מרוחק ממאדים 9,380 ק"מ בלבד ועקב כך הוא מספיק להשלים הקפה אחת סביב מאדים  ב- 7 שעות ו- 40 דקות בלבד. יצורים שיתיישבו  על מאדים, וירצו לבסס את אורך החודש על פי תנועתו של פובוס בשמים, יהיו מתוסכלים למדי, כיוון שאורך החודש יהיה קצר יותר מאורך היממה.  צורתו של פובוס מוארכת, באופן שאורך צד אחד 14 ק"מ ואורכו של הצד האחר - 10 ק"מ בלבד.  גם דימוס , הקטן יותר, שמידותיו 8 על 6 ק"מ, סובב קרוב מאוד למאדים: מרחקו הממוצע ממאדים עומד על 23,460 ק"מ בלבד. גם דמוס שועט במרץ סביב מאדים ומשלים הקפה  סביבו  אחת ל- 30 שעות - 18 דקות בקרוב. על פניהם של פובוס ודמוס נראים מספר גדול של מכתשים  וחריצים.

יתכן, ושני הירחים הם אסטרואידים  שנלכדו על ידי מאדים, אם כי מסלוליהם הכמעט מעגליים סביב מאדים עשויים להפריך סברה זו.  תעלומה נוספת היא: משקלם הסגולי  הנמוך, הזהה -  1.9 גרם לסנטימטר מעוקב -  השווה למחצית ממשקלו הסגולי של מאדים. המשקל הסגולי נראה נמוך יחסית,  כיוון שעל פניהם הם נראים כעשויים בעיקר סלע, עובדה שהיתה אמורה להביא לכך שמשקלם הסגולי יהיה גדול יותר. יתכן ושני הירחים מכילים כמות נכבדה של קרח מתחת למעטה הסלעי, בדומה לירחים של כוכבי הלכת הגזיים.

נתונים פיזיקליים
 
נתוני מסלול
 
אלונגציה מזרחית מירבית פובוס
 
אלונגציה מזרחית מירבית דימוס
 
 
תצוגה גרפית מסלולי ירחים
 
תפריט ראשי מאדים