עמוד הבית
מי אנחנו
פורומים ורשימת תפוצה
אלמנך שמי ישראל
אסטרו-לאב
ציוד לצפייה בשמיים
בנה במו ידיך
חדשות ומאמרים

 

חדשות ומאמרים

 

ציוד ותצפיות

מערכת השמש

ציוד ותצפיות

אסטרונומיה ואסטרופיזיקה

שונות

עבודות גמר

קבוצות הכוכבים

הלוח העברי, חגים ומועדים
גלרייה
 
 

מיפוי עולמי של זיהום אור

מאת: ד"ר יגאל פת-אל

כאשר אנו יוצאים למדבר, בלילות חשוכים נטולי ירח, אנו נפעמים לנוכח מראה השמים עטורי אינספור כוכבים, כאשר שביל החלב משתרע מאופק לאופק כעננה בהירה. סריקה של שמי הלילה מאתר חשוך, גם במשקפת פשוטה, תגלה מראות מפעימים של היקום. אולם, בשנים האחרונות מראה שמי הלילה הוא חזיון נדיר המתאפשר רק ממקומות המרוחקים מאוד ממקומות יישוב. הסיבה – התאורה המסיבית המצויה בכל מקום ישוב, מפעל או מחנה צבאי.

זיהום האור הפך בשנים האחרונות לאחד המכשולים הגדולים העומדים בפני אסטרונומים חובבים ומקצועיים כאחד, ואינו מאפשר ליהנות מיופים של שמי הלילה. כתוצאה מכך מספר הכוכבים הנראים מתוך עיר מוארת קטן ככל שזיהום האור קטן, שלא לדבר על גרמי שמים עמוקים כגלקסיות או ערפיליות שיש צורך בנסיעה של כמה שעות כדי שיהיה אפשר  לצפות בהם.

מישור החוף במדינת ישראל  הוא אחד המקומות הצפופים בעולם. כל מי שחוזר לארץ בטיסה לא יכול שלא להבחין בשפעת האור האופפת את רצועת החוף, מצפון לדרום, תאורה שאפשר להבחין בה גם כאשר אנו מרוחקים מאוד מקו החוף.

זיהום האור נובע מכמה סיבות:

תאורה שמקורה בבתים פרטיים - תאורה זו משמעותית ביותר בשעות הערב והיא נחלשת מאוד בשעות הלילה הקטנות כאשר אנשים ישנים. התאורה נובעת מחלונות, מרפסות וכן תאורת גינה ותאורת חניה.  בשנים האחרונות חלה התגברות של תופעה התאורה ה"דקורטיבית": בעלי בתים רבים, דירות גג ובתים פרטיים, מאירים את בתיהם בתאורה עתירת אור ואנרגיה, ובכך מאירים לא רק את שכיות החמדה בהן הם מתגוררים, אלא גם את השמים.

תאורה ציבורית – זו נובעת בעיקר מתאורת רחוב. בשנים האחרונות חלה עליה קלה במודעות של חסכון אנרגיה כאשר מאירים מקומות ציבוריים ורחובות – יש גידול בשימוש בתאורה ממוקדת, מונוכרומטית (בדרך כלל כתומה הנובעת מנורות נתרן) והחשוב מכל – המופנית כלפי מטה, אל הכביש. אף-על-פי שברור שתאורה ממנורה ללא כיסוי עליון, שמרבית אורה מופנה כלפי השמים, גם אינו יעיל כיוון שאינו משרת את מטרתו, אלא גורם לבזבוז נוראי של אנרגיה, כסף ובעקיפין, תורם לזיהום הסביבה. כיום יש מודעות הולכת וגוברת בעולם בשימוש בתאורה חכמה, כזו המופנית כלפי מטה ובדרך כלל עם כיסוי עליון לתאורה העוזר להפנות את כל התאורה למטה, אך הרחוב.

תאורת המגדלים -  סוג תאורה בזבזני ומיותר המאיר כל גורד שחקים המתנוסס מעל קו הרקיע של המטרופולין. כיום כל מבנה מרובע, המתנוסס לרום, מואר בשפעה של אור משל היה יצירה ארכיטקטונית שלא נופלת ביופיה מהנוטרדם בפריז או מהקתדרלות הגותיות באירופה. התאורה היא לרוב בפרוז'קטורים עתירי אנרגיה, באור לבן בוהק, המאירים הן את השמים והן את המגדל. מלבד בזבוז האנרגיה המשווע, אפשר גם להאיר בצורה חכמה: במחיר שעולה להאיר מגדל מקומי למשך תקופה קצרה אפשר לרכוש כרטיס טיסה לכל יעד באירופה ולראות כיצד אפשר להאיר מבני ענק, יצירות מופת ארכיטקטוניות, בתאורה מינימליסטית וחכמה, שבנוסף על היותה חסכונית, גם האפקט האסתטי שלה גדול יותר מתאורה בזבזנית ולא מחושבת. אגב, גם במקומותינו יש דוגמאות לתאורה חכמה יחסית ואחת מהן היא זו המאירה את מגדל שער העיר ברמת גן.

סיבות שלא תלויות בנו

כל מי שטס מעל מטרופולין גדול באירופה לא יכול שלא להבחין בשמים החשוכים יחסית מעליו. אחת הסיבות לזיהום האור המופרז בישראל בכלל וברצועת החוף בפרט היא השילוב הרע בין אבק ולחות, שני גורמים המסייעים מאוד לזיהום אור, שאופייניים מאוד לישראל וחסרים באירופה. האבק באטמוספירה מחזיר ביעילות את האור המוקרן עליו מהקרקע ומאיר את השמים. הוא הדבר באדי המים שלהם גם מעין "זוהר" טבעי משלהם. שילוב שני הגורמים האלה מביא לכך שבמרבית ימות השנה, גם אם נפחית במידה ניכרת את זיהום האור, ההשפעה של האור הנותר עדיין תהיה רבה, יחסית.

אז מה עושים?

כמו בכל מלחמה, יש צורך במערכה מאורגנת היטב. אלא שבמדינת ישראל אנו מתמחים בעיקר במערכות מול אויבים חיצוניים אבל נכשלים כישלון חרוץ בכל מערכה קטנה כגדולה, הנוגעת לבעיות המתעוררות בתוך הגבול: תאונות דרכים, אלימות, הירידה ברמת החינוך, בריחת מוחות ועוד. שיפור זיהום האור אינו מועיל רק לקומץ האסטרונומים החיים במדינת ישראל. הוא חוסך אנרגיה, מונע זיהום סביבתי הנובע משימוש יתר באנרגיה וגם, נודה על האמת, לא יזיק לאיש לראות יותר כוכבים גם מתוך העיר.

הבעיה העיקרית היא העלויות. כיום יש מודעות גדולה יותר בקשר לחיסכון באנרגיה וכאמור מרבית תאורת הרחוב המוקמת בשנים האחרונות היא תאורה חכמה, חסכונית, המופנית כלפי מטה. החלפה של רשתות שלמות של תאורת רחוב לא חסכונית מחייבת השקעה חד-פעמית גדולה שתביא לחסכון רב בטווח הארוך. בעיה גדולה יותר היא בתאורה הפרטית של משקי הבית ושל "יצירות הפאר" הארכיטקטוניות, המחייבות החלטות של גורמים פרטיים, שמרחב השיקולים שלהם אינו בהכרח השיקול הציבורי.

האגודה הישראלית לאסטרונומיה, שהיא גוף ציבורי המאגד מאות חובבי אסטרונומיה בישראל, מסייעת למערכה העולמית וכן הארצית בנושא זיהום האור. המטרה העיקרית היא לנסות ולקדם חקיקה בנושא אך ישנן גם מערכות קטנות של הגדלת המודעות הציבורית. אחת מהן היא המערכה Globe at night המתקיימת בימים אלה, מערכה חובקת עולם המרוכזת בסוכנות החלל האמריקאית, נאס"א, ומטרתה למפות את זיהום האור ברחבי הגלובוס. המערכה תמשך עד ה-16 בחודש מרס והאגודה הישראלית לאסטרונומיה מרכזת את התצפיות בישראל.

כיצד זה נעשה? 

מטרת הפרוייקט היא למפות את הכוכב החיוור ביותר (בעל עוצמת האור החלשה ביותר) שאפשר לראותו ממקומות שונים. מדד זה יאפשר לנו לקבוע מהו זיהום האור באותו מקום – ככל שאפשר לראות כוכבים חיוורים יותר ממקום מסוים, כך קטן זיהום האור שם.

במהלך המבצע, הצופים יביטו בשמים במקום מגוריהם וינסו לאתר את הכוכב החיוור ביותר הנראה בעין בקבוצת הכוכבים אוריון הנראית בימים אלה בשמי הערב בכיוון דרום  וידווחו באתר המיוחד שהוקם על ידי האגודה הישראלית לאסטרונומיה . באתר יש הנחיות מדויקות לביצוע המדידה ולאופן הדיווח. לזיהוי קבוצת אוריון בשמים אפשר להיעזר במפת כוכבים מסתובבת המראה את מיקומם של קבוצות הכוכבים בהתאם לתאריך ולשעה. האגודה הישראלית לאסטרונומיה תרכז את התצפיות בישראל ותעביר אותן לגורם המרכז. אנו מקווים שזו תהיה תרומה נוספת למאמץ העולמי להעלאת המודעות של זיהום האור!