עמוד הבית
מי אנחנו
פורומים ורשימת תפוצה
אלמנך שמי ישראל
אסטרו-לאב
ציוד לצפייה בשמיים
בנה במו ידיך
חדשות ומאמרים

 

חדשות ומאמרים

 

ציוד ותצפיות

מערכת השמש

ציוד ותצפיות

אסטרונומיה ואסטרופיזיקה

שונות

עבודות גמר

גלרייה

 
 
 
 
עקרונות הצפייה בעין - א'
 
 

את התצפית הבסיסית בשמי הלילה אנו עושים בעין העירומה. למעשה, העין היא האיבר שבו אנו משתמשים בכל סוג של צפייה – בטלסקופ ובמשקפת. כמה מהכללים התקפים לצפייה בעין העירומה תקפים גם לצפייה מבעד למכשירים. לכן, קודם שנתמקד בגופים שבהם אפשר לצפות בעין, נראה מהם הכללים הבסיסיים לתצפית אסטרונומית.

כלל ראשון – הוראות השימוש באביזר החשוב ביותר לתצפיות – העין. התצפית האסטרונומית נעשית ברוב המקרים בשעות החשיכה. האדם הוא יצור הפעיל בעיקר ביום ולכן עיניו בנויות לפעילות אופטימלית בשעות האור. מבנה העין הוא כזה שפתח כניסת האור לעין – האישון, משנה את גודלו בהתאם לעוצמת האור. הדבר דומה לצמצם המצוי במצלמה אך בעין הוא נעשה באופן אוטומטי. אישון האדם יכול להתרחב בתנאי חשיכה עד לקוטר של 7 מילימטר וגודל זה יורד עם התבגרותנו ומגיע לכ-4 או 5 מ"מ אצל אנשים מבוגרים. תופעה דומה אך בטווח שינוי גדול בהרבה אנו פוגשים ביצורים הפעילים בחשיכה, כגון חתולים. בשעות האור האישון נראה כפס צר והוא גדל עד מאוד בשעות הלילה. המטרה היא לאפשר ליותר אור להיכנס לעין (אצל בעלי חיים קיים מנגנון נוסף המגביר את האור הנכנס בלילה והוא זה שמקנה לעיניהם את המראה הזרחני). פעולת השרירים הפותחים את האישון איטית ועשויה להמשך עד מחצית השעה. לכן, הכלל הראשון הוא ההסתגלות לחשיכה. כדאי להתחיל את התצפית כמחצית השעה לאחר שהגענו לשטח. שימו לב שלאחר מחצית השעה של שהיה בשטח קל יותר להבחין בעצמים ובפרטים שאי אפשר להבחין בהם בדקות הראשונות שבהם הגעתם למקום חשוך. ההסתגלות חשובה יותר בעיקר כאשר מגיעים ממקום מואר למקום חשוך. אגב – מסיבה זו, כאשר אנו עוברים בחדות ממקום חשוך למקום מאוד מואר (למשל, כאשר חדר חשוך מואר לפתע על ידי אור שמש מלא), אנו עשויים להרגיש כאב בעין – האישון פתוח במלוא רוחבו והעין סופגת כמות גדולה של אור.

עקרונות הראייה המוסבת. באופן מפתיע, האזור הרגיש ביותר בעין לאור אינו מצוי בדיוק מאחורי האישון. לכן, אם אנו רוצים להבחין טוב יותר בעצם שאורו קלוש, הדרך הטובה יותר מאשר להתמקד בדיוק בו היא להביט מעט ימינה ולמעלה ביחס לעצם אך למקד בו את תשומת הלב. העצם הקלוש יורגש באופן זה טוב יותר. עיקרון זה יעיל במיוחד בצפייה מבעד לטלסקופ.

כלל שני – תאום ציפיות. כלל זה חשוב ביותר בעיקר בעת עבודה עם קהל במצפה וכן בעת מכירת ציוד לצפייה בשמים, אך תקף לגבי על אחד שזו לו התצפית הראשונה בגרמי השמים. בשנים האחרונות אנו מוצפים בתמונות מרהיבות שצולמו באמצעות טלסקופים ובאמצעות טלסקופ החלל. תמונות מרהיבות הן בשל הצורות המדהימות והן בזכות שלל הגוונים העשיר שלהן. ובכן – העין אינה מצלמה. העין  כמעט ואינה מבחינה בצבעים בחושך והדבר קשור לאופן פעולת העין בחשיכה. עשו ניסוי – עימדו מול תמונה צבעונית בחדר וכבו את האור עד כדי חשיכה.  שימו לב שכאשר החדר חשוך התמונה איבדה את צבעוניותה ומה שנותר אלו גוונים דהויים. כאשר אנו צופים בגרמי שמים אנו רואים בעיקר גווני אפור. רק כאשר אנו צופים בכוכבים בהירים, שהן נקודות אור המגרות אזור קטן מאוד בעין ומעוררות את החיישנים הרגישים לצבע, אנו נראה את אותם כוכבים בצבעים. כנ"ל לגבי כוכבי הלכת (במקרים נדירים ובשימוש בטלסקופים גדולים אפשר לעתים להבחין בגווני טורקיז, ירוק ואדמדם, בצפייה בגרמי שמים ערפיליים שהם בהירים במיוחד). אולם, גם העושר של גרמי השמים הנגלים לעין, עם או בלי טלסקופ, הינו מרשים ויפהפה, גם ללא הצבעים.

כללי התנהגות בשטח

יש עוד כמה כללים לגבי צפייה בשטח, חשובים לא פחות מהוראות התפעול של העין. ראשית, הקפידו לא להדליק אורות. אם מגיעים כמה אנשים לתצפית, קבעו מראש שעת הגעה והשתדלו שמקום החנייה של הרכבים יהיה מופרד מאזור התצפית. בכל מקרה, רצוי להגיע באורות נמוכים מהסיבה הקודמת – אורות מפריעים להסתגלות העין. כמו כן, לא רצוי לנהוג בשטח במקום בו יש אנשים, חלקים שוכבים על הרצפה וכן בינות לציוד אופטי, כאשר הן האנשים והן הציוד רגישים לאבק וגם לפגיעה של מכונית.

אין מנגל. נכון, קשה להתאפק, אבל זה אסור. אנו עם שהתגובה הפבולבית שלו למראה משטח פרא הוא להדליק את המנגל ולנופף. העשן העולה מהמנגל מזיק מאוד הן למשטחים האופטיים של הטלסקופים וכמובן מעכיר את האוויר. אפשר להתאפק לבוקר.

מפות ותכנון הצפייה – כאשר מגיעים לתצפית רצוי להצטייד במפות, גם אלה הפשוטות המסתובבות המציגות את קבוצות הכוכבים לכל שעה ותאריך נתונים – עוזר מאוד לאלה שאינם מכירים את השמים. בעידן הסמארטפונים למינהם, יש תוכנות חינמיות רבות שמאפשרות זיהוי גרמי השמים פשוט לפי המיקום שלהם בשמים על צג הטלפון. לאלה שמכירים, רצוי לתכנן מראש על מה לצפות. כמובן שאין הכרח בכל אלה ואפשר סתם להגיע לשטח לשכב על הגב ולצפות בשמי הלילה ולקוות לראות מטאורים ושאר דברים.

ולסיום - רצוי להצטייד בפנסים אך להקפיד לעטוף את הפנס בצלופן אדום שמפחית את ההשפעה של פגיעת האור הלבן בעין בחושך. וכמובן, בכל האמצעים הבנאליים הנכונים לכל שהייה בשטח בלילה. יתושים הם חובבי אסטרונומים מושבעים ונוהגים להצטרף לתצפיות ולכן רצוי להתגונן מפניהם. לבוש מתאים עוזר מאוד לחוויית הצפייה, בעיקר בלילות המקפיאים של החורף במדבר. כסא מתקפל, שולחן מתקפל להנחת הציוד ושמיכה או שק שינה הם עזרים חשובים מאוד וכמובן – נשנושים ומוזיקה טובה רצויים תמיד. והכי חשוב – לקוות לשמים צלולים!