עמוד הבית
מי אנחנו
פורומים ורשימת תפוצה
אלמנך שמי ישראל
אסטרו-לאב
ציוד לצפייה בשמיים
בנה במו ידיך
חדשות ומאמרים

 

חדשות ומאמרים

 

ציוד ותצפיות

 

מערכת השמש

ציוד ותצפיות

אסטרונומיה ואסטרופיזיקה

שונות

עבודות גמר

גלרייה

 
 
 
 

תצפית בגרמי שמים באמצעות משקפת, חלק ב

ד"ר יגאל פת-אל

מה אפשר לראות במשקפת בעת צפייה בשמים?

בפרק הקודם אפיינתי את התכונות של משקפות השדה ושל המשקפות המשמשות לצפייה אסטרונומית. בפרק זה נתמקד  בסוגי גרמי השמים שניתנים לצפייה בעזרת משקפות.

כאמור, התכונה העיקרית של מרבית משקפות השדה המשמשות לתצפית אסטרונומית היא שדה הראייה הרחב שלהן, המאפשר לצופה מבעדן לראות אזור גדול יחסית של השמים. הוסיפו לזה את קוטרה הגדול יחסית של המשקפת ביחס לאישון העין ונקבל מכשיר שמסוגל לאסוף אור בצורה כזו שמאפשרת להבחין גם בגרמי שמים רחוקים וחיוורים, כגון גלקסיות, בתנאי צפייה טובים. כמובן שקוטר המשקפת מהווה נתון חשוב מאוד באשר לסוג  גרמי השמים בהם אנו צופים כמו גם ההגדלה של המשקפת.

מקובל לראות במשקפות שקוטר העדשה שלהן הוא 50 מ"מ את המשקפות הגדולות ביותר שאפשר לאחוז ביד ללא חצובה. משקפות גדולות יותר שוקלות יותר וקשה להשתמש בהן ללא חצובה. אף-על-פי-כן, קיימות משקפות אסטרונומיות בקטרים של 70, 80 ואפילו 100 מ"מ, שאפשר להציבן על גבי חצובת צילום איכותית ואז המראה המתקבל מבעדן לא נופל ולעתים אף עולה על המראה המשתקף בטלסקופים קטנים ובעלי קוטר דומה.

ומה אפשר לראות במשקפות?

נחלק את המשקפות ל-3 קטגוריות: סטנדרטיות, בינוניות וגדולות

מתחיל עם משקפות השדה ה"סטנדרטיות". אלה מגיעות בקוטרים שבין 40 ל-50 מ"מ וטווח הגדלות בין 7 ל-16 (יש הגדלות גבוהות יותר אך זה לא מומלץ לצורכי אסטרונומיה). במשקפות אלה שדה הראיה עשוי להגיע עד ל-7 מעלות קשת (להזכירכם – גודלו הזוויתי של הירח הוא חצי מעלת קשת). גרמי השמים שמשקפות אלה מיועדות להם:

שדות כוכבים וחלקי קבוצות כוכבים. הודות לשדה הראייה הגדול של משקפות אלה, אפשר לסרוק את השמים ולראות באותו שדה הראייה קבוצות כוכבים קטנות בשלמותן וחלק מקבוצות כוכבים גדולות יותר, בניגוד לטלסקופ בו אנו צופים במקטעים קטנים בהרבה של השמים.

צבירי כוכבים פתוחים וערפיליות בהירות. צבירי כוכבים פתוחים הם גופים המאגדים בתוכם בין עשרות למאות כוכבים. גודלם הזוויתי עשוי להגיע למעלה ויותר ולכן משקפות שדה הן מכשיר אידיאלי לצפייה בהם, לדוגמה, צביר הפליאדות (כימה). גם הערפיליות המוכרות דוגמת הערפילית באוריון והערפיליות בקשת תיראנה היטב.

שביל החלב וערפיליות כהות – ככלל, שביל החלב הוא האזור העשיר ביותר בשמים הכולל ערפיליות, צבירי כוכבים וכוכבים בהירים על רקע של אינספור כוכבים. סריקה של שביל החלב במשקפת שדה תמיד תגלה עושר של כוכבים וגרמי שמים. לעתים, אפשר להיתקל במה שקרוי "ערפיליות כהות". אלו הן אזורים קרים  מאוד של גז מולקולרי ואבק. בגלל הטמפרטורה הנמוכה שלהם הם כה קרים ודחוסים עד שהם חוסמים את האור הנפלט מכוכבים המצויים מאחוריהם. התוצאה – הערפיליות הכהות נראות ככתמים כהים בדרגת אטימות משתנה על רקע אינספור הכוכבים של שביל החלב. הערפילית הכהה הגדולה ביותר משתרעת על עשרות מעלות בין קבוצת ברבור לקשת אך יש ערפיליות כהות בגדלים משתנים לכל אורכו של שביל החלב. 

צבירי כוכבים כדוריים וגלקסיות. למרבה הפלא, אפשר לראות עד כמה עשרות גלקסיות גם במשקפות שדה שקוטרן 50 מ"מ. אולם, הן בשל איסוף האור המוגבל של משקפות אלה וההגדלה הקטנה יחסית, גלקסיות וצבירי כוכבים כדוריים ייראו ככתמים חיוורים של אור (להוציא מהכלל גלקסיות בהירות כמו הגלקסיה באנדרומדה וצבירים כדוריים בהירים במיוחד).

כוכבים כפולים – במשקפות שדה אפשר לראות כמה כוכבים כפולים (מערכות של שני כוכבים המקיפים זה את זה או מצויים באותו קו ראייה) בתנאי שהמרחק הזוויתי בין 2 בני הזוג גדול מספיק כדי להפריד ביניהם במשקפת. אלביראו בברבור, על ניגוד הצבעים שבו, מיזאר, הכוכב המרכזי ביצול של הדובה הגדולה ועוד, אלה ייראו היטב במשקפת שדה.

עצמים במערכת השמש, כוכבי לכת וירח. בניגוד לירח שאפשר להבחין בפרטים על פניו גם במשקפת קטנה, אין להבחין בפרטים על כוכבי הלכת בגלל גודלם הזוויתי הזעיר. אולם אפשר בקלות להבחין בירחים של צדק, בטיטאן, ירחו של שבתאי ולהבחין בתנועה היחסית של כוכבי הלכת ביחס לכוכבים. במשקפות שדה אפשר להבחין גם באסטרואידים בהירים (שייראו ככוכבים) וכן בשביטים בהירים כדוגמת שביט Gerrad שנראה בימים אלה בקבוצת הרקולס.

משקפות אסטרונומיות בגודל בינוני.

אלה הן המשקפות בקטרים של עד 80 מ"מ. למעשה, משקפות אלה מקבילות לטלסקופים קטנים. משקפות אלה מגיעות בדרך כלל בתצורות הבאות: 9x63,  15x70 ובמשקפות שקוטרן 80 מ"מ בהגדלות של x16, x20  ואף x30.  מעבר לעובדה שמשקפות אלה אוספות אור הרבה יותר מאשר משקפות בקוטר 50 מ"מ (משקפת בקוטר 70 מ"מ אוספת פי 4 יותר אור ממשקפת 50 מ"מ ומשקפת בקוטר 80 מ"מ אוספת 33% יותר אור ממשקפת בקוטר 70 מ"מ) ואפשר לראות בהם את כל רשימת העצמים שראינו קודם לכן אך ברור יותר, הרי ששימוש במשקפת בהגדלה יחסית גדולה תאפשר גם להבחין בפרטים בחלק מגרמי השמים. אולם יש לזכור שככל שההגדלה עולה שדה הראייה הנראה מצטמצם ולכן הדמות שתראה מבעד למשקפת תהיה פחות פנורמית. משקפות אלה מיועדות להתמקד בגרמי שמים בודדים בתוך המארג של שמי הלילה בעוד שהמשקפות הקטנות יותר יראו לנו שדות כוכבים שבהם לעתים מספר גדול של גרמי שמים – צבירים וערפיליות.

נקודה נוספת – מטבע הדברים ככל שקוטרה של משקפת גדל, גדל גם משקלה. מעבר למשקפות שקוטרן 63 מ"מ יש להשתמש בחצובה. אמנם, משקפת בקוטר 70 מ"מ מותחת את עד לקצה את הסיבולת של צופה האוחז בה בידיו ללא שימוש בחצובה, אך לשם ההנאה השלמה מהתצפית שלא תזכיר את ימי הטירטורים בטירונות, הרי שמשקפות בקוטר 70 מ"מ ומעלה מחייבות שימוש בחצובה מפאת משקלן.

משקפות אסטרונומיות גדולות.

אלו הן המשקפות בקטרים של 100 מ"מ ומעלה, כאשר אפשר למצוא גם משקפות אסטרונומיות בקוטר 150 מ"מ! משקפות אלה הן למעשה 2 טלסקופים מקבילים, כאשר על-פי-רוב המשקפות הגדולות בקטגוריה מאפשרות שימוש בהגדלות מתחלפות, ממש כמו טלסקופ. יתרונן הגדול על טלסקופים בקוטר מקביל הוא חווית הצפייה בשתי העיניים המקנה תחושה מדומה של עומק. במשקפות אסטרונומיות בקוטר 100 מ"מ אפשר להבחין במבנה של גלקסיות בהירות, להבחין במבנה של ערפיליות, גם כאלה שהן חיוורות, לראות פרטים על כוכבי הלכת – ובקיצור – כל מה שטלסקופ בקוטר דומה ואפילו בקוטר גדול יותר מסוגל להראות. יש לזכור שגודלן מגדיל מאוד את משקלן ולכן חצובה מתאימה שתחזיק את המשקל הרבה של המשקפת ועדיין תישאר יציבה, היא הכרח.