עמוד הבית
מי אנחנו
פורומים ורשימת תפוצה
אלמנך שמי ישראל
אסטרו-לאב
ציוד לצפייה בשמיים
בנה במו ידיך
חדשות ומאמרים

 

חדשות ומאמרים

 

קבוצות הכוכבים - מיתולוגיות, הסברים, תצפיות

 

 

מערכת השמש

ציוד ותצפיות

אסטרונומיה ואסטרופיזיקה

שונות

עבודות גמר

קבוצות הכוכבים

הלוח העברי, חגים ומועדים
גלרייה
 
 

השועלון והאווזה

מאת: ד"ר יגאל פת-אל

היום אתמקד באחת מקבוצות הכוכבים הפחות מוכרות בשמים. זו קבוצת שועלון, או בשמה הלטיני Vulpecula הקבוצה ממוקמת סמוך מאוד לקבוצת הכוכבים ברבור ואת תהילתה היא מקבלת מגרם שמים מרהיב המצוי בתחומיה, ערפילית המשקולת.

במקור היה שמה הלטיני Vulpecula cum Ansere, כלומר השועלון והאווזה ואת שמה העניק לה התוכן הווליוס, שביקש למלא את החלל שבין קבוצת חץ לקבוצת ברבור בקבוצה נוספת. כפי שכתב: קיוויתי למקם את השועלון והאווזה במקום בשמים שמתאים לזה היטב, משום שחיה זו היא כה תאוותנית, ערמומית ואימתנית. הנשר (נראה שהכוונה לברבור) והעיט((Aquila הם בעלי טבע דומה: ערמומיים ותאבי בצע. בתחומי הקבוצה, השוכנת על רקע שדות הכוכבים העשירים של שביל החלב יש צבירי כוכבים פתוחים רבים שניתנים לתצפית במשקפת שדה ובטלסקופ קטן. רצוי לסרוק היטב את שטח הקבוצה בלילה חשוך. 

כאמור, בקבוצת שועלון מצוי גרם שמים מוכר מאוד בקרב חובבי האסטרונומיה וזו הערפילית הפלנטרית M27 (גרם השמים מספר 27 בקטלוג של שארל מסייה). ערפילית פלנטרית היא שלב כמעט אחרון בחייו של כוכב שמסתו ההתחלתית אינה גדולה מ-5 מסות שמש והיא דומה לערפילית הטבעת בקבוצת נבל. שנותר מהכוכב שהשיל את שכבותיו החיצוניות כוכב דחוס וחם מאוד שהטמפרטורה על פניו מגיעה ל-85,000 מעלות קלווין בערך (המעט פי 20 מטמפרטורת פניה של השמש). שלב הערפילית הפלנטרית בתום חיי כוכב נמשך פרק זמן קצר – כמה עשרות אלפי שנים – הרף עין בהשוואה לכלל תוחלת החיים של הכוכב שאורכת למעלה מ-10 מיליארד שנים. מרחקה של M27 מהשמש 950 שנות אור בלבד והיא אחת הערפיליות הפלנטריות הקרובות ביותר לשמש (מתוך האנציקלופדיה של קבוצות הכוכבים). 

בתמונה זו, של ערפילית המשקולת, שצולמה במצפה הכוכבים בגבעתיים על ידי ועל ידי עופר גבזו, אפשר לראות בבירור את מעטפת הכוכב מתפשטת בחלל. התמונה צולמה במהלך ערב קהל שהתקיים במצפה והקהל חזה בתהליך הצילום. הערפילית צולמה בשלושה מסננים שונים המעבירים אור הנפלט מאטומי חמצן ומימן המצויים בערפילית וכן במסנן כחול, בכל מסנן היה משך הצילום כ-15 דקות, ס"ה 45 דקות צילום. ייחודה של תמונה זו שהיא צולמה בטלסקופ שקוטרו 66 מ"מ בלבד (WO ZS 66) שאליו הוצמדה מצלמת CCD  אסטרונומית. הטלסקופ הורכב על הטלסקופ הראשי של המצפה כדי שמנועי העקיבה של הטלסקופ הראשי יפצו על התזוזה של גרמי השמים הנגרמת כתוצאה מסיבוב כדור הארץ סביב צירו. הצבע האדום בשולי הערפילית מקורו במימן. תופעה נוספת שאפשר להבחין בצילום היא צבעי הכוכבים הנראים בתמונה. לכוכבים הנראים בכל שדה הראייה אין כמובן קשר לערפילית, אך צבעיהם מרמזים על הטמפרטורה שלהם – כוכבים אדומים הם בעלי טמפרטורת פנים נמוכה בעוד שהכחולים הם בעלי טמפרטורת פנים גבוהה. תופעה דומה מתרחשת בעת חימום ברזל – בתחילה הוא אדום וככל שהוא מתחמם הוא מקבל גוון כחול יותר. התאמה זו בין צבע לטמפרטורה היא עיקרון חשוב באסטרופיזיקה ונותנת לנו אומדן מיידי לגבי טמפרטורת הפנים של כוכבים.