עמוד הבית
מי אנחנו
פורומים ורשימת תפוצה
אלמנך שמי ישראל
אסטרו-לאב
ציוד לצפייה בשמיים
בנה במו ידיך
חדשות ומאמרים

 

חדשות ומאמרים

 

קבוצות הכוכבים - מיתולוגיות, הסברים, תצפיות

 

 

מערכת השמש

ציוד ותצפיות

אסטרונומיה ואסטרופיזיקה

שונות

עבודות גמר

קבוצות הכוכבים

הלוח העברי, חגים ומועדים
גלרייה
 
 

ווגה קודקודו של משולש הקיץ

מאת: ד"ר יגאל פת-אל

בימים אלה של שלהי הקיץ, אפשר לראות את אחד מהמאפיינים הבולטים ביותר של שמי הקיץ בשעות הערב המוקדמות. זהו המשולש הגדול של הקיץ – משולש כמעט ישר זווית שבנוי משלשה כוכבים בהירים – ווגה, דנב ואלטאיר. מרכזו של המשולש הגדול של הקיץ מצוי בזניט כשעתיים לפני חצות. בשלושת הטורים הבאים נעסוק בשלושת הכוכבים הבהירים של משולש הקיץ.

הכוכב הבהיר ביותר במשולש הקיץ הוא הכוכב ווגה בקבוצת נבל. (לזיהוי קבוצת דרקון אפשר להיעזר במפת הקבוצה ובמפת כוכבים מסתובבת המראה את מיקומן של קבוצות הכוכבים בהתאם לתאריך ולשעה). כוכב זה הוא הכוכב השני בבהירותו בחצי כדור השמים הצפוני (לאחר ארקטורוס ברועה הדובים המצוי בתחילת שעות הערב בכיוון צפון מערב). צבעו של ווגה הוא לבן ולמעשה כוכב שזה שימש ככוכב סטנדרטי לאיפוס מערכות כיול של מדידת אור הכוכבים וצבעם. את עצמת אורם של הכוכבים אנו מודדים בסולם מעריכי הקרוי – סולם הבהירות, לפיו כל ההבדל בין 2 דרגות בהירות הוא 2.5 (הערה, מכאן ואילך, הכוונה לבהירות ולעצמת האור של גרם שמים היא העצמה שבה הוא נראה לצופה מכדור הארץ).  כך, כוכב שדרגת הבהירות שלו גבוהה  ב-5 דרגות מכוכב אחר יאיר בעצמה הגדולה פי 100 (2.5 בחזקת 5) מחברו. ווגה היה הכוכב שבהירותו נקבעה כבהירות 0.0. אגב, סולם הבהירות הוא סולם יורד, כלומר, ככל שהמספר המציין את בהירות הכוכב גדול יותר, הבהירות נמוכה יותר. העין יכולה להבחין בלילה חשוך עד בהירות של 6 ומשקפת שדה יכולה להבחין בכוכבים בבהירות 9 או 10. כיוון שיש גרמי שמים שעצמת אורם גדולה מזו של ווגה, אזי יש לבהירות יש מספרים מצדו השני של ה-0. לדוגמה, בהירותה של השמש היא 26.72- ושל כוכב הלכת צדק הזורח בימים אלה לקראת חצות היא 2.2-.  כמובן שהפער העצום בין הבהירויות של שני הגופים נובע מההבדל העצום במרחקם של השמש ווגה מאיתנו; שמש רחוקה מאיתנו 150 מיליון ק"מ. לאור הגומא מרחק של 300 אלף ק"מ בשנייה נדרשות 8.3 דקות לעבור את המרחק מהשמש אלינו. מרחקו של ווגה מאיתנו, לעומת זאת  הוא 25 שנות אור. כלומר, היחס במרחקים בין השמש לווגה מאיתנו הוא בדיוק היחס בין 8 דקות ל-25 שנים. לו היינו שמים את ווגה במקום השמש הוא היה זוהר פי  50 ממנה.

ווגה שימש גם כנקודת כיול לצבעי הכוכבים. צבעם של כוכבים תלוי בטמפרטורה של פניהם – ככל שפני הכוכב חמים יותר צבעם יהיה כחול יותר ולהיפך – כוכב קר יהיה אדום יותר. אחת השיטות למדוד את טמפרטורת הכוכב היא לצלם אותו מבעד לשורה של מסננים תקניים המעבירים אורכי גל בתחום הכחול, הצהוב והאדום (שיטה הקרויה – אינדקס צבע). אם עוצמת הכוכב באור הכחול גבוהה יותר מתחום הצהוב למשל, אזי הכוכב כחול יותר ולכן גם חם יותר. ההפרש בין עוצמות האור של כוכבים בעת שהם מצולמים מבעד מסנן תקני בתחום הכחול (B), התחום הצהוב (V) מצביע על צבעם ונגזר מזה – על טמפרטורת פניהם. ווגה שימש לאיפוס אינדקס הצבע  וההפרש בין עצמת אורו בתחום הכחול לעצמת אורו בתחום הצהוב (B-V) היא 0. 

בזאת לא מסתיימת ייחודיותו של הכוכב הזה – בשל נקיפת ציר הסיבוב של כדור הארץ, הציר מתווה על כיפת השמים מעין מעגל. ציר הסיבוב נטוי למישור הקפת כדור הארץ את השמש בזווית של 23 מעלות בקירוב והוא משלים הקפה את סביב האנך בזמן מחזור של 26 אלף שנים. לכן, משתנה הכיוון אליו מצביע ציר כדור הארץ בחלל. בתקופתנו, ציר הסיבוב של כדור הארץ מצביע אל כוכב הצפון ואנו מנווטים לפיו. אולם, תנועת הנקיפה מביאה לכך שציר סיבוב כדור הארץ מצביע גם לכיוון ווגה ולכן בעוד 13 אלף שנים ווגה יהיה כוכב הצפון.

ליד ווגה מצויה גם הנקודה בשמים אליה נעה מערכת השמש בתנועתה בגלקסיה (נקודת האפקס). לכל כוכב בגלקסיה יש תנועה עצמית ביחס לכוכבים המצויים בסביבתו (מלבד התנועה הכללית סביב מרכז הגלקסיה). השמש, כוכבי הלכת ויתר הגופים הסובבים אותה נעים לכיוון נקודת האפקס.

ולסיום – לווגה גם נקודה הקשורה בהיתכנות קיום חיים בחלל. ווגה הוא אחד הכוכבים הבודדים  שמוקף בדיסקת אבק שרדיוסה מוערך בכ-100 יחידות אסטרונומיות (יחידה אסטרונומית אחת היא המרחק הממוצע בין כדור הארץ והשמש). שני הכוכבים הבהירים הנוספים שמוקפים בדיסקה-טבעת כזו הם הכוכב פומלהו בקבוצת דג דרומי והכוכב ביתא בקבוצת צייר, שהוא אולי הדוגמה המפורסמת ביותר. טבעות אבק אלה, שנראות בעיקר בצילומים הנעשים בתחום התת-אדום, הם קרוב לוודאי שרידים של ערפילית האבק ממנה נוצר כוכב הלכת וכנראה שבמהלך היצירה נוצרו גם כוכבי לכת וגופים אחרים, כגון שביטים. ייחודו של ווגה הוא בכך שלמרות שהוא הרבה מעבר לשלב היווצרותו, הוא עדיין מוקף בדיסקת אבק. לימוד מעמיק של טבעת האבק סביב ווגה עשוי ללמד אותנו על המנגנון של יצירת מערכות שמש סביב כוכבים.