עמוד הבית
מי אנחנו
פורומים ורשימת תפוצה
אלמנך שמי ישראל
אסטרו-לאב
ציוד לצפייה בשמיים
בנה במו ידיך
חדשות ומאמרים

 

חדשות ומאמרים

 

קבוצות הכוכבים - מיתולוגיות, הסברים, תצפיות

 

 

מערכת השמש

ציוד ותצפיות

אסטרונומיה ואסטרופיזיקה

שונות

עבודות גמר

קבוצות הכוכבים

הלוח העברי, חגים ומועדים
גלרייה
 
 

מרכז גלקסיית שביל החלב בקבוצת קשת

מאת: ד"ר יגאל פת-אל

קבוצת הכוכבים קשת היא אחת מתריסר המזלות ואחת מקבוצות הכוכבים הפופולריות ביותר בקרב חובבי האסטרונומיה וזאת בשל מיקומה על רקע שביל החלב.  

שביל החלב היא הגלקסיה שבה מצויה מערכת השמש אליה משתייך כדור הארץ. בשביל החלב מאות מיליארדי כוכבים שכמו השמש שלנו פולטים אור משל עצמם. צורתן של גלקסיות אינה אחידה והן עשויות להראות בצורת כדור עגול, אליפטיות ככדור רוגבי, שטוחות דמויות עדשה וספירליות (לוליניות). שביל החלב נמנית על הסוג האחרון. המבנה של גלקסיות דוגמת שביל החלב הוא שטוח, כשבמרכזן יש מעין תפיחה של כוכבים כשמהתפיחה יוצאות זרועות של כוכבים המשווים לגלקסיה מראה של שבשבת רוח כאשר מביטים בה "מלמעלה". קוטרה של שביל החלב הוא כ-100 אלף שנות אור. לעומת זאת, גלקסיות ספירליות הן שטוחות מאוד ועוביין אינו עולה על כמה אלפי שנות אור (לא כולל הילה קלושה המקיפה את הגלקסיה בצורה של כדור).

מערכת השמש שלנו מצויה בשוליה של שביל החלב, כמה עשרות אלפי שנות אור ממרכזה. כיוון שאנו מצויים בתוך מישור שביל החלב אנו רואים גיבוב של כוכבים לכל כיוון שבו אנו נביט במישור הגלקסיה. מסיבה זו נראה שביל החלב בשמים כרצועה שחובקת את כדור השמים 360 מעלות – שביל החלב הוא בעצם מישור הגלקסיה הנראה ממערכת השמש. כיוון שבכל רגע נתון אנו רואים את כיפת השמים שהיא רק חצי מכדור השמים השלם, אנו רואים רק חלק משביל החלב. לו כדור הארץ היה שקוף ויכולנו לראות את כל כיפת השמים, אז היה נראה שביל החלב כטבעת ענקית המקיפה אותנו.

מישור שביל החלב עשיר בכוכבים צעירים וכן בענני גז ואבק. חלקם של ענני האבק כה דחוס שהם מסתירים את האור המגיע מאחוריהם. מסיבה זו אין אנו יכולים לראות ישירות את מרכז שביל החלב, המוסתר מאתנו. לעומת זאת, קרני רדיו כן חודרות את ענני האבק העצומים ואנו "רואים" בעזרתן את מרכז הגלקסיה כאשר מכוונים לעברו רדיו טלסקופים. מרכז הגלקסיה מצוי בתחומי קבוצת קשת. מי שיביט על שביל החלב בלילה חשוך מאוד, ללא ירח, יוכל להבחין בשביל החלב החוצה את כיפת השמים. קבוצת קשת בולטת מאוד הודות לשפע הגדול מאוד של כוכבים המצוי בתחומה ובימים אלה, קל לזהותה הודות לכוכב הלכת צדק הזוהר המצוי בתחומה, סמוך לגבולה המזרחי.  לאחר שהבחנו בקבוצת קשת, אפשר לראות כי שביל החלב מתפצל לשתי זרועות מקבילות הנמשכות מקבוצת קשת צפונה, כמעט עד הזניט (אם מביטים בימים אלה בשעות הערב המוקדמות). למעשה אנו רואים ענן אבק עצום המצוי על מישור הגלקסיה המסתיר את מרכז המישור מאתנו באופן שהוא חוצה את המישור לשני חלקים (). 

בשנים האחרונות הובהר כי במרכז שביל החלב מצוי חור שחור אימתני, ענק, שמסתו כמה מיליוני שמשות. את קיומו של החור השחור, שאי אפשר לצפות בו ישירות, איששו הודות לניתוח תנועתם של כוכבים חסרי מזל הנצפים בקרבתו המיידית. צורת המסלול של כוכבים אלה ואופן תנועתם במסלולם, מאששים את ההנחה כי הם סובבים גוף מסיבי מאוד, הכלוא בנפח קטן מאוד, המתאים להגדרה של חור שחור. חור שחור זה בולע חומר בקצב של כמה מסות שמש בשנה. למזלנו, הוא כה מרוחק מהשמש שאין כל סיכוי שאי פעם נבחין בו, ישירות או באופן עקיף, שלא באמצעות הטלסקופים.