עמוד הבית
מי אנחנו
פורומים ורשימת תפוצה
אלמנך שמי ישראל
אסטרו-לאב
ציוד לצפייה בשמיים
בנה במו ידיך
חדשות ומאמרים

 

חדשות ומאמרים

 

קבוצות הכוכבים - מיתולוגיות, הסברים, תצפיות

 

 

מערכת השמש

ציוד ותצפיות

אסטרונומיה ואסטרופיזיקה

שונות

עבודות גמר

קבוצות הכוכבים

הלוח העברי, חגים ומועדים
גלרייה
 
 

 

פי הדג

מאת: ד"ר יגאל פת-אל

כוכב הלכת צדק הוא גרם השמים הבולט ביותר בשמי הערב והלילה, כאשר הוא בוהק באורו הצהבהב בכיוון דרום. צדק מצוי בימים אלה בתחומי קבוצת דלי. אזור זה של השמים קרוי "אזור הים" כיוון שהוא מאוכלס בקבוצות המשויכות למים או ליצורים שבחרו בים כמשכן הקבע שלהם. על אלה אפשר למנות את דגים, גדי (שמאוירת תמיד כיצור שחציו העליון גדי וחציו התחתון זנב דג), לוויתן ודלי, שמאויר כנושא דלי בממנו ניגרים מים (לזיהוי קבוצות הכוכבים אפשר להיעזר במפת הקבוצה ובמפת כוכבים מסתובבת המראה את מיקומן של קבוצות הכוכבים בהתאם לתאריך ולשעה). מי הדלי הניגרים זורמים הישר לכוכב בהיר המצוי כ-30 מעלות דרומית מערבית לצדק בקבוצה הקרויה – הדג הדרומי. שמו של הכוכב – פולמהו. כוכב זה, הבהיר ביותר בסביבתו דלת הכוכבים, הוא כוכב מעניין ביותר. 

קבוצת דג דרומי היתה קשורה מאז ומתמיד לדגים. שמה היווני זהה לשמו של המזל הנושא שם זה: איכטוֹס, דגים. נראה שמקור השם דגים קדום יותר והקבוצה מתוארת במרבית המפות הקדומות כדג השותה את זרם המים הנשפך מהדלי המצוי מצפונו. הערבים תרגמו את השם היווני לאל-ח'וּת אל-גָ'אנוּבּיי, הדג הגדול הדרומי, והם אימצו למעשה את הסיומת המאוחרת, "דרומי", שהבדילה בין קבוצה זו למזל דגים, וראו בקבוצה דג בודד. 

כאמור, שמו של הכוכב הבהיר בקבוצה הוא פוֹמֶלהוֹ. התעתיק הנפוץ ביותר לשמו של הכוכב בספרות העברית, אם כי במפות לועזיות מצוין הכוכב כפוֹמָלהוֹת, (Fomalhaut) שם שנגזר מערבית: פְם אל-ח'וּת, פה הדג הגדול (פירוש המילה ח'ות בערבית הוא לווייתן). שם זה עבר שיבושים רבים ומשונים בשל הח' הגרונית המצויה בו שאינה קיימת בלשונות האירופיות. פומלהו היה בעל חשיבות עליונה בתקופה של האלף הרביעי עד האלף השני לפני הספירה, כיוון שאז היה אחד מארבעת הכוכבים המלכותיים שסימלו את נקודות שוויון הסתיו והאביב, היפוך הקיץ והיפוך החורף. פומלהו ציין את נקודת החורף, ושלושת הכוכבים המלכותיים האחרים היו אנטרס בקבוצת עקרב שציין את שוויון הסתיו, אלדברן בקבוצת שור שציין את שוויון האביב ורגולוס בקבוצת אריה שציין את נקודת הקיץ. פומלהו מרוחק מהשמש 25.07 שנות אור והוא מתרחק ממנה במהירות 7 ק"מ בשנייה.

     חשיבותו של פומלהו נבעה מכך שהוא מצוי באזור שומם מכוכבים ובהירותו הגבוהה יחסית מבליטה אותו ביתר שאת. אין פלא שהקדמונים שוכני האזור ראו בכוכב את מייצגו של אל חשוב כאל דגון. מיקומו בנקודת החורף ציין את בוא הגשמים ולפיכך זוהה הכוכב עם מים, וייתכן שהיה סמלו של האל הבבלי אאה, אל המים. האל הסורי והפלשתי דגון, שגופו גוף דג וראשו ראש אדם, היה נערץ על העמים האלה והמקדש החשוב לאל זה היה בעזה, מקדש שהוחרב בידי שמשון בפעולת הגבורה האחרונה שלו. ייתכן שמקור שמו של האל הזה אינו במילה דג כי אם במילה דגן, בשל העובדה שבתקופה ההיא זרח פומלהו בשמי האביב ותחילת הקיץ, מועד קציר החיטים. הערבים נוודי המדבר, שעדיין לא הושפעו מהתרבות היוונית, והמדבר והחיות המצויות בו היו קרובים ללבם יותר מאשר הים, ראו בכוכב דמויות אחרות. למשל, באטלס הבורגיאני אפשר לראות את הכוכב מכונה בשם תָ'אלים, בת יענה. שם ערבי נוסף לכוכב היה אל-דִיפְדָע אל-אָווָאל, הצפרדע הראשונה (להבדיל מאל-דיפדע אל-ת'אני, שהוא ביתא בקבוצת לוויתן הסמוכה).

   

פומלהו הוא כוכב בגוון לבאן וקוטרו 2 קוטרי שמש. למרות צבעו הלבן המובהק, הרי שיש עדויות בספרות שמתארות אותו כאדום דווקא. עד לאחרונה סברו המדענים שהגוון האדום שייחסו הקדמונים לכוכב היה בגלל גובהו הנמוך של פומלהו מעל האופק לצופה שנמצא באירופה, שגרם לצבעו של הכוכב להאדים. ואולם גילוי משנת 1993 מראה שייתכן שהסיבה מעניינת הרבה יותר.

     קבוצת חוקרים ממצפה מרכז הפירנאים בצרפת ומאוניברסיטת ונדרבילט גילו בעזרת קרינת רדיו באורך גל של 1.3 מ"מ שמגיעה מאזור פומלהו, קרינה שנמדדה בעזרת טלסקופ הרדיו בקוטר 30 מטר, דסקת אבק בקוטר 400 יחידות אסטרונומיות סביב הכוכב (ראו תמונות בעמוד הבא). טבעת חומר שמכילה אבק התגלתה בשנת 1986 סביב הכוכב b צייר וסביב הכוכב הבהיר וגה בקבוצת נבל, שניהם כוכבים מטיפוס ספקטרלי הזהה לזה של פומלהו. קרבתם היחסית של פומלהו וּוגה מאפשרת חקירה מדוקדקת יותר של הדסקות האלו ועשויה ללמד אותנו ממקור ראשון איך נוצרות מערכות שמש. מכאן, שגילוי עוד כוכבים בעלי דסקות, כוכבים שעברו את השלב הקריטי והמסוכן של הרוח הכוכבית של תחילת הבעירה הגרעינית, עשויים לשפוך אור על אופן היווצרותה של מערכת השמש שלנו.  

בצילום בכמה אורכי גל בתחום התת-אדום של דסקת האבק סביב הכוכב פומלהו באמצעות טלסקופ החלל ע"ש Spitzer  נראה שדסקת האבק אינה חלולה במרכזה. בצילומים באורך גל ארוך יותר של 70m (שמראה אזורים קרים יותר)  נראה  כי דסקת האבק אינה סימטרית וחלקה הדרומי צפוף יותר. החלק הפנימי (כ-10 יחידות אסטרונומיות, מרחק המקביל למרחקו של שבתאי מהשמש) של הדסקה, מכיל חומר חם יותר מהשולים החיצוניים. יתכן והאזור החיצוני, הקר, מאכלס שביטים ואילו האזור הפנימי מכיל כוכבי לכת גדולים וכן חלקיקי אבק וסלע שעדיין בתהליכי התגבשות.   

מתוך: האנציקלופדיה של קבוצות הכוכבים.