עמוד הבית
מי אנחנו
פורומים ורשימת תפוצה
אלמנך שמי ישראל
אסטרו-לאב
ציוד לצפייה בשמיים
בנה במו ידיך
חדשות ומאמרים

 

חדשות ומאמרים

 

קבוצות הכוכבים - מיתולוגיות, הסברים, תצפיות

 

 

מערכת השמש

ציוד ותצפיות

אסטרונומיה ואסטרופיזיקה

שונות

עבודות גמר

קבוצות הכוכבים

הלוח העברי, חגים ומועדים
גלרייה
 
 

המאזניים ושוויון הסתיו

מאת: ד"ר יגאל פת-אל

לפני שבוע התבשרנו על בוא הסתיו. מי שמאמין בכך ומעיין בהורוסקופים של תחילת חודש אוקטובר, יבחין בכך שהמזל המשויך לחודש אוקטובר הוא מזל מאזניים. לפני הרעיון מאחורי קבוצות גלגל המזלות,  קבוצת הכוכבים שבה מצויה השמש בחודש מסוים היא המזל של אותו החודש. אולם, בגלל תנועת נקיפת ציר כדור הארץ שמחזורה כ-26 אלף שנים, יש תזוזה של המזלות בחודש אחד כל 2000 שנה בערך. ולפיכך, השמש כבר אינה מצויה בחודש ספטמבר-אוקטובר במזל מאזניים כי אם בבתולה. אולם, לקבוצת מאזניים יש היסטוריה מעניינת הקשורה להיותה המזל של חודש שיוויון הסתיו. 

במקור, ציינו הכוכבים שכיום מצויים בקבוצת מאזניים  את החודש האכדי השביעי טול-קו. שמה של הקבוצה היה טוּל-קוֹ, שם שמשמעותו מזבח הקבר הקדוש. יש הסבורים שהכוונה למגדל בבל. השומרים גם תיארו את הקבוצה כמקטיר קטורת, שם שניתן לה מאוחר יותר על ידי תלמי. תיאור מאוחר יותר של הקבוצה כמגדלור מקורו אף הוא אצל השומרים. תיאורה כפנס שמוחזק בין צבתות עקרב ומאיר ליורדי הים את דרכם לחוף מצוי על אבני גבול בבליות ושומריות רבות.

אף שקבוצת מאזניים היא אחד המזלות, ראו בה היוונים חלק מקבוצת עקרב, וליתר דיוק את צבתות העקרב (תלמי). עד היום מכונים הכוכבים העיקריים בקבוצה בשמות "הצבת הדרומית" ו"הצבת הצפונית". כמה מאות שנים לפני הספירה נקרא מערך הכוכבים המשותף של העקרב והמאזניים בשם עקרב. מאוחר יותר כינה היפארכוס היווני את הכוכבים של מאזניים בשם זוּגוֹס, שמשמעותו מוט המאזניים. כוונתו של היפארכוס היתה שהקבוצה, שהיתה אז בנקודת השוויון, מאזנת בין היום ללילה. ציטוטים אלה הם הפעמים הראשונות שבהן התייחסו האסטרונומים לקבוצה באופן נפרד, כנראה בשל היותה ממוקמת על נקודת השוויון של הסתיו. הראשון שראה את הקבוצה כמאזניים באופן רשמי היה יוליוס קיסר, שהפריד את כוכבי הקבוצה מכוכבי קבוצת עקרב ונתן לה את שמה הנוכחי בשנת 46 לפני הספירה, כאשר קבע את הלוח היוליאני. מאז, קבוצת מאזניים היא קבוצה נפרדת ורק שמה הוא זכר לתקופה שבה היא סימנה את האיזון שבין היום והלילה, כאשר השמש התארחה בתחומה בעת שוויון הסתיו (מתוך האנציקלופדיה של קבוצות הכוכבים).

בימים אלה של תחילת הסתיו קבוצת מאזניים מצויה מעל האופק הדרום מערבי מיד לאחר השקיעה ואי-אפשר לראות את כוכביה בגלל אור הדמדומים. למעשה גם כשהיא נראית בשעות הלילה בתקופות אחרות של השנה כוכביה אינם זוהרים במיוחד ואין בה גרמי שמים ראויים לציון, אולם בימים אלה מתארח בתחומה כוכב הלכת נוגה שנראה בקלות (ראו בהמשך).