עמוד הבית
מי אנחנו
פורומים ורשימת תפוצה
אלמנך שמי ישראל
אסטרו-לאב
ציוד לצפייה בשמיים
בנה במו ידיך
חדשות ומאמרים

 

חדשות ומאמרים

 

קבוצות הכוכבים - מיתולוגיות, הסברים, תצפיות

 

 

מערכת השמש

ציוד ותצפיות

אסטרונומיה ואסטרופיזיקה

שונות

עבודות גמר

קבוצות הכוכבים

הלוח העברי, חגים ומועדים
גלרייה
 
 

המערבולת בכלבי הציד

מאת: ד"ר יגאל פת-אל

יש כמה קבוצות כוכבים המוכרות לכל בר-בי-רב, גם אם הוא אינו מתעניין בכלל בנושא האסטרונומיה. הראשונה שבהן היא הדובה הגדולה, שמוכרת גם בזכות השם העממי המוענק לשבעת הכוכבים הבולטים בה – העגלה הגדולה. קבוצה זה בולטת מאוד ואפשר להבחין בצורתה גם מתוככי עיר מוארת. גם קבוצות אחרות נכנסו לפנתיאון, כגון הקסיופיאה, העגלה הקטנה וכמובן, תריסר המזלות.  קיים גם הדרג השני של קבוצות כוכבים המוכרות יותר הודות למיתוסים סביבן, כגון הרקולס, אנדרומדה וכדומה.

אולם, יש הרבה קבוצות כוכבים קטנות, שספק אם איש שמע עליהן, למעט כמובן המכורים לדבר.  חלקן הן קבוצות נידחות, שמרבית הכוכבים שבהן, ולעתים כולם, הם על גבול הראיה. לעתים, מדובר בקבוצות קטנות אך הן מפורסמות בשל אובייקט אחד או יותר, המצויים בגבולן, המעניקים להן תהילת עולם. כזו היא קבוצת כלי הציד.

קבוצה קטנה זו חוסה בצילה של העגלה הגדולה. קל מאוד להבחין בעגלה הגדולה – מי שיביט לשמים עם רדת החשיכה, יוכל להבחין בכוכבי העגלה – ארבעת הכוכבים היוצרים את העגלה ושלושת הכוכבים היוצרים את היצול – בכיוון צפון מערב. גוף העגלה מצוי מערבה מהיצול והוא מקדים לשקוע (אם כי חלק נכבד מכוכבי העגלה אינם שוקעים לגבי צופה מישראל בשל סמיכותם לקוטב השמימי הצפוני, ועל כך באחת הרשימות הבאות).  כעת, יש למצוא את הכוכב הקיצוני של היצול ולנוע במאונך אליו, 14 מעלות לכיוון דרום מערב. קשה לטעות כיוון שאז מגיעים לכוכב בהיר יחסית, הבולט על רקע השמים דלי הכוכבים בסביבתו; זהו הכוכב אלפא בקבוצת כלבי ציד.

קבוצת כלבי ציד מסמלת את שני כלבי הציד המשמשים את רועה הדובים ברדיפתו אחר דובי הקוטב – הדובה הגדולה והדובה הקטנה והיא מורכבת בעיקר משני כוכבים – אלפא וביתא.

שמו של הכוכב הראשי בקבוצה הוא קור קרולי. לשמו של הכוכב משמעות היסטורית מעניינת: השם המקורי היה קור קרולי רֶגיס מָרטיריס, לזכר המלך צ'רלס הראשון שהוצא להורג. בשנת 1725 שינה אסטרונום החצר הבריטי, אדמונד האלי, את שמו של הכוכב לקור קרולי, לבו של צ'רלס, רשמית לכבוד המלך צ'רלס השני. השם ניתן על פי עצתו של רופא החצר, סר צ'רלס סקארבורו, שטען שהכוכב התבהר באופן מיוחד בערב ה-29 במאי 1660, עת חזר המלך צ'רלס השני ללונדון.

קור קרולי הוא כוכב מעניין כיוון שהוא אחד מהכוכבים הכפולים היפים בשמים, אף על פי שאין ניגוד צבעים בין בני  הזוג שלשניהם גוון צהבהב-לבן. שני הכוכבים נראים מופרדים גם בטלסקופ קטן. המרחק האמיתי בין בני  הזוג גדול פי 800 מהמרחק שבין כדור הארץ לשמש ובשל מרחק גדול זה לא הובחנה עד כה תנועתם זה סביב זה. מרחק המערכת מהשמש 110.2 שנות אור והיא מתקרבת אליה במהירות של 3 ק"מ לשנייה.

הכוכב הבהיר מבין השניים הוא גם כוכב משתנה מיוחד במינו, שקוטרו גדול פי 4.1 מקוטר השמש והוא אבטיפוס לכוכבים משתנים בעלי שדה מגנטי חזק. בהירותו משתנה אמנם בסדר גודל מזערי של כ- 5% במחזור של 5.46939 ימים, אך המעניין הוא שלכוכב שדה מגנטי חזק במיוחד שעוצמתו משתנה אף היא, והיא המשפיעה על הרכב היסודות בשכבותיו העליונות ועל השינויים בבהירותו כתוצאה מהפרעות מגנטיות הנוצרות בתוצאה מנוכחות כתמי שמש ענקיים על פניו. יש רק כמה עשרות בודדות של כוכבים ידועים שמשנים את אורם בגלל שינויים בשדה המגנטי שלהם. גם לשמש שלנו שדה מגנטי וכתמי שמש שמספרם משתנה במחזוריות של 11 שנה, אך היא אינה משנה את עצמת אורה בעצמה כזו כתוצאה מכך.

אולם, האובייקט היפה ביותר בקבוצה הוא גם אחד היפים בשמים. זו הגלקסיה המצוינת במספר הקטלוגי – M51  או בשמה העממי – גלקסיית המערבולת.

גלקסיה זו, השוכנת °3.5 מדרום-מערב לכוכב המצוי בקצה היצול של הדובה הגדולה, היא בין המפורסמות והיפות בשמים ואחת הדוגמאות הטובות ביותר לגלקסיה ספירלית שנראית ממבט-על ולגלקסיה אינטראקטיבית. הגלקסיה הזאת מעניינת במיוחד כי בקצה של אחת מזרועותיה נראית גלקסיה קטנה, נטולת צורה מוגדרת. נראה, שהגלקסיה הקטנה נעה בקרבת M51 ומושכת אליה את אחת הזרועות. הדמיות מחשב מראות שמעבר של גלקסיה לא סדירה סמוך לגלקסיה אחרת עשוי ליצור מבנה מפותח של זרועות בגלקסיה הספירלית, בגלל כוחות הגאות שהיא מפעילה על הגלקסיה. השפעתה של  הגלקסיה הלוויינית  על M51 נראית בבירור גם על הזרוע המרוחקת ממנה. מרחקה של M51 מהשמש הוא כ-35 מיליון שנות אור. מסתה מוערכת ב-160 מיליארד מסות שמש וקוטרה ב-100,000 שנות אור. קוטרו של הגרעין מוערך ב-500 שנות אור בלבד. M51 מתרחקת מהשמש במהירות 461 ק"מ לשנייה בעוד שהגלקסיה הלווינית מתרחקת מהשמש במהירות 465 ק"מ לשנייה.

בקבוצת כלבי ציד מצוי גם הצביר הכדורי M3  המצוי ב-40% הדרך בין כוכב השבת הזוהר היותר בחצי כדור השמים הצפוני, ארקטורוס, המהווה את המשך הקשת לכיוון דרום שיוצר היצול של העגלה, לבין קור קרולי. צביר זה הוא אחד מהיפים והבהירים בצבירי הכוכבים הכדוריים בשמים; טלסקופ חובבים קטן בקוטר 10 ס"מ יגלה ששולי הצביר, הנראה ככתם ערפילי עגול, מורכבים ממאות כוכבים חיוורים. טלסקופ גדול יותר יפריד את הצביר לכוכבים בודדים עד מרכזו ויגלה את אחד המראות המרהיבים הנגלים מבעד לעדשת הטלסקופ. מרחקו של הצביר מהשמש 32,000 שנות אור וקוטרו 220 שנות אור. מסתו מוערכת ב-140,000 מסות שמש ומאחר שהמסה הממוצעת של כוכבים בצביר כדורי קטנה ממסת השמש, מוערך מספר הכוכבים בצביר בחצי מיליון כוכבים. M3 מתקרב לשמש במהירות 147 ק"מ לשנייה.  (מתוך: האנציקלופדיה של קבוצות הכוכבים).