עמוד הבית
מי אנחנו
פורומים ורשימת תפוצה
אלמנך שמי ישראל
אסטרו-לאב
ציוד לצפייה בשמיים
בנה במו ידיך
חדשות ומאמרים

 

חדשות ומאמרים

 

קבוצות הכוכבים - מיתולוגיות, הסברים, תצפיות

 

 

מערכת השמש

ציוד ותצפיות

אסטרונומיה ואסטרופיזיקה

שונות

עבודות גמר

קבוצות הכוכבים

הלוח העברי, חגים ומועדים
גלרייה
 
 

האצן ברועה הדובים

מאת: ד"ר יגאל פת-אל

מי שמביט בימים אלה לכיוון מערב בשעות הערב המוקדמות, יכול להבחין בכוכב בהיר מאוד שגונו כתום. כוכב זה מצוי בהמשך הקשת שמתווים שלושת כוכבי היצול של העגלה הגדולה ומכאן שמו –אָרקטוּרוּס. מקור השם הזה ביוונית, ומשמעותו שומר הדובים או רועה הדובים, שם שנקראה בו הקבוצה מימי היוונים ועד לזמן המודרני. כוכב זה הוא כוכב השבת הבהיר ביותר בחצי כדור השמים הצפוני ולפיכך היתה לו חשיבות רבה בקרב הקדמונים. גם קרבתו לקוטב הצפוני השמימי בימי קדם הוסיפה לחשיבותו הרבה.  

כוכב זה הוא כוכב ענק כתום והקרוב לשמש מבין הענקים וצבעו הכתום נראה היטב גם בעין בלתי מזוינת ובולט במיוחד בטלסקופ קטן ובמשקפות שדה. מרחקו של ארקטורוס מהשמש 36.7 שנות אור וקוטרו גדול פי 32 מקוטר השמש. 

ארטורוס הוא כוכב מיוחד. אם נבחן את שינוי מיקומו של ארטורוס ביחס לכוכבי השבת נבחין שהוא נע במהירות גבוהה יחסית אליהם. קל להבחין בשינוי מיקומו של הכוכב גם בפרק זמן של כמה עשרות שנים. מהירותו הזוויתית הגבוהה בשמים, 2.29 קשת לשנה (שנית קשת היא החלק ה-3600 של מעלת קשת. לשם השוואה, גודלו הזוויתי של הירח הוא 1800 שניות קשת), משייכת את הכוכב לאוכלוסיית כוכבים שקרויה "אוכלוסייה II". אלה כוכבים שממוקמים על ההילה הכדורית המקיפה את גלקסיית שביל החלב, בניגוד לרוב המכריע של הכוכבים הנראים בעין, המצויים במישור הגלקסיה והמשתייכים ל"אוכלוסייה I". המאפיין את כוכבי ההילה הוא מהירותם הגבוהה בחלל ושכיחותם הנמוכה יחסית של החומרים הכבדים המצויים בהם בהשוואה לכוכבי אוכלוסייה I.     מהירותו האמיתית של ארקטורוס בחלל היא כ-150 ק"מ לשנייה והוא נע דרומה, לכיוון קבוצת בתולה ומתקרב לשמש במהירות 5 ק"מ לשנייה.  ארקטורוס ימשיך להתקרב לשמש ובעוד כמה אלפי שנים יגיע למרחק הקרוב ביותר אליה. לאחר מכן ילך ויתרחק עד שייעלם מהעין בעוד כחצי מיליון שנים. 

רועה הדובים עצמה היא קבוצה קומפקטית וצורתה בכין עפיפון הנמשך מארקטורוס ומשתרע על השטח בינו לבין קצה היצול של העגלה הגדולה (לזיהוי קבוצת העגלה הגדולה וקבוצת רועה הדובים אפשר להיעזר במפת כוכבים מסתובבת המראה את מיקומן של קבוצות הכוכבים בהתאם לתאריך ולשעה). 

באלף השישי לפני הספירה היה הקוטב השמימי הצפוני מצוי סמוך לראשו של רועה הדובים. יתרה מזו, הקבוצה היתה כולה על קו המצהר השמימי בקיץ בחצות. באותה תקופה היה ארקטורוס, הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה והבהיר ביותר בשמים הצפוניים, ממוקם בראשו של רועה הדובים. מאז נע ארקטורוס, שמהירות תזוזתו על כיפת השמים גדולה ביותר ביחס לכוכב שבת (ראו לעיל), עד למקומו הנוכחי. בין האלף השישי לאלף השני לפני הספירה היתה הקבוצה ממוקמת במקום קרוב במיוחד לקוטב הצפוני, ובאלף השישי לפני הספירה לא זו בלבד שהיתה במקום הקרוב ביותר, אלא הכוכב הבהיר בקבוצה – ארקטורוס – היה בקרבה יתרה לקוטב הצפוני השמימי.

לקבוצת רועה הדובים גם קשר יהודי. אחד משמותיה הערביים הוא אל-עָאוּעָוָוה – הנביחה. מקורו של שם זה הוא בשם העברי של הקבוצה, הכלב הנובח, שהעניק לה האסטרונום היהודי הדגול בן המאה ה-11, אִבְן עזרא. 

הדמות המיתולוגית המזוהה יותר מכל עם הקבוצה היא זו של הטיטאן אטלס, הנושא את כיפת השמים על כתפיו. אטלס היה אביהן של ההֶספֶרידות ששמרו על הגן ובו פירות הזהב. על פי המיתולוגיה היוונית היו הטיטאנים הכבירים היצורים ששלטו בארץ קודם היות האדם והם נוצחו בידי האדם ובידי אלי האולימפוס דמויי האדם בקרב גדול.  סיפורי המיתולוגיה המאוחרים יותר מזהים את רועה הדובים, כלומר את הדמות המופיעה באיורי קבוצת רועה הדובים, עם איקריוס, שעל פי האגדה העניק לאנושות את היין, בדומה לאריכתוניוס (הקשור לקבוצת עגלון) ממציא הכרכרה, כך לפי היגינוס שהסיפור מתואר באריכות באסטרונומיקה שלו. אך גם היגינוס וגם ארטוסטנס קושרים את הקבוצה בראש ובראשונה לארקס, בנם של זאוס וקאליסטו, אם כי דמותו של ארקס התגלגלה לבסוף לעגלה הקטנה.  (מתוך: האנציקלופדיה של קבוצות הכוכבים). 

קבוצת רועה הדובים הרחוקה  ממישור הגלקסיה עניה בגרמי שמים מעניינים. אחד מגרמי השמים המעניינים בה הוא הכוכב e הקרוי מיראק, שיבוש של השם הערבי מיזאר –אזור המתניים. כוכב זה מצוי 10 מעלות צפונית מזרחית לארקטורוס. מיראק הוא אחד מהכוכבים הכפולים היפים בשמים, אם כי מציב אתגר מבחן לא פשוט לטלסקופים קטנים. הכוכב הראשי הוא ענק כתום ובן הזוג הוא כוכב כחלחל-ירקרק חיוור יותר. ניגוד הצבעים בין שני הכוכבים בולט גם בטלסקופים קטנים ומשווה לצמד יופי רב.  אם כי יש צורך בהגדלות גבוהות כדי להפריד ביניהם. מרחק המערכת מהשמש 210 שנות אור והיא מתקרבת אליה במהירות של 16 ק"מ לשנייה.