עמוד הבית
מי אנחנו
פורומים ורשימת תפוצה
אלמנך שמי ישראל
אסטרו-לאב
ציוד לצפייה בשמיים
בנה במו ידיך
חדשות ומאמרים

 

חדשות ומאמרים

 

הלוח העברי, עונות השנה, חגים ומועדים

מערכת השמש

ציוד ותצפיות

אסטרונומיה ואסטרופיזיקה

שונות

עבודות גמר

קבוצות הכוכבים

הלוח העברי, חגים ומועדים
גלרייה
 
 

על אסטרולוגיה ואסטרונומיה

נכתב בדצמבר 2010

מאת: ד"ר יגאל פת-אל

הנה נכנסת לה שנה חדשה. כולנו מכירים את הטקס הקבוע שבו מתייצבים כל החוזים בכוכבים מנבאים מה יקרה בשנה הנכנסת. מעבר להפיכת דף בלוח השנה, אין כל משמעות פיסיקלית להתחלת השנה החדשה. התחלת השנה או כל שינוי תאריך הם מאורעות רציפים המתרחשים  במשך 24 שעות ברציפות התלויות במיקום החוגגים על פני כדור הארץ המסתובב סביב צירו.

כל אתרי החדשות יסכמו את השנה שחלפה, וכמובן יקוו שהשנה הנכנסת תהיה טובה יותר מקודמתה והחוגגים יחגגו ולבעלי האולמות, המועדונים והמלונות תהיה עדנה. ולחוזי העתידות תהיה עדנה.

(דברים אלה נכתבו בשנת 2010 ופורסמו ב-30 בדצמבר ב-YNET)) - התחזית שלי לשנה הבאה – ממשלת ישראל תשרוד והנשיא אובמה ימשיך לגרור רגליים בעניין האיראני. מנהיג במדינה מרכז אמריקאית וכמו כן במדינה ערבית מובילה ירדו מהמפה הפוליטית והמדינית. השוק העולמי ימשיך לדשדש במקום. מחירי הנפט ימשיכו להתנהג באופן התנודתי בגלל עליות ומורדות במשברים סביב איראן וקוריאה. המו"מ בין הפלסטינים לישראל ימשיך להיות תקוע. מיפלס הכינרת יהיה במצב הגרוע ביותר בעשור האחרון, ומזג האוויר בחצי הצפוני של כדור הארץ יאופין בתהפוכות שלא נרשמו מזה עשרות שנים, תהפוכות שישפיעו גם על מחירי הסחורות בשווקים העתידיים. היועה"מ יכריע בעניין ליברמן. או שלא. פוליטיקאי בכיר יחקר באשמות שונות. הטלטלה בשוקי המטבעות תימשך בגלל אי יציבות של מדינות באירופה, המשבר בקוריאה ובגלל התפתחויות כלכליות במזרח הרחוק. אני יכול להמר ברמת סבירות גבוהה שחלק מהתחזיות (ליתר דיוק,  הניחושים שלי) יתממשו. פשוט – כי הם גובלים בהערכה הגיונית של העתיד ומהסיבה הפשוטה שחלקן של התחזיות כה מעורפלות, שתמיד אוכל לקשור אליהן כל מאורע שהוא.

כמעט בכל ערוץ תקשורת שבו חוגגים את תחילת השנה החדשה מופיעה תחזית אסטרולוגית לגבי השנה החדשה. סטטיסטית, מרבית האוכלוסייה, מאמינה בצורה זו או אחרת באסטרולוגיה ובהשפעת גרמי השמים על חיינו.

בתקופה המודרנית קיימת איבה תמידית בין האסטרונומים, שהם אנשי המדע,  לבין האסטרולוגים. לטענת האסטרונומים אין כל ביסוס להנחה שלגרמי השמים יש השפעה כלשהי על עתידנו, גורלנו, בריאותנו וכדומה. השורות הבאות באות לתקוף את הבעיה בתקפות האסטרולוגיה מכיוון אחר, שהוא שונה מעט ולא שגרתי.

בטרם נתחיל בדיון, יש חובה בהצגה של אמת היסטורית שאינה ניתנת לערעור: ללא האסטרולוגיה לא היה סיכוי להתפתחות מדע האסטרונומיה, לפחות לא בקצב שבו התפתח מדע זה עד היום. כל האסטרונומים הדגולים בעבר עסקו באסטרונומיה פשוט על מנת לשפר את ידיעתם במיקום כוכבי הלכת כדי להפוך את החיזוי האסטרולוגי למדויק יותר. ניוטון, האלי וכדומה האמינו באסטרולוגיה. רק במאתיים השנים האחרונות, כאשר האסטרונומיה הפכה למדע שחוקר את מהות גרמי השמים ולא רק את מיקומם, השתנה היחס של האסטרונומים לאסטרולוגיה.

למעשה, ראשית האסטרולוגיה המערבית המודרנית בימי היוונים. ליתר דיוק, בימיהם של התוכנים תלמי ומניליוס, שניהם חיו במאה הראשונה והשניה לספירה. תלמי שחי באלכסנדריה שבמצרים, ביסס את המודל הגיאוצנטרי, לפיו כדור הארץ מצוי במרכז היקום והכל סובב סביבו. את המודל הקוסמולוגי שלו שטח בספר "אלמגסט" שבו ערך חישובים כה מדויקים, שלפיהם אפשר היה לחזות את מיקום גרמי השמים - כוכבי הלכת הידועים אז, הירח והשמש - בדיוק כה גדול. אולם בספרו השני, טטרה ביבלוס בן ארבעת הכרכים, הציג תלמי את משנתו האסטרולוגית שלפיה גרמי השמים משפיעים על בני האדם, על אבריו, על בריאותו וכדומה. באותה תקופה כתב מניליוס את "אסטרונומיקה", שהוא המקור החשוב לשמות קבוצות הכוכבים ולמקור הידע האסטרולוגי.  חשוב מאוד לציין, שעל פי תלמי ומניליוס, ההשפעה אינה השפעה כוללת של קבוצת הכוכבים בלבד, אלא גם של הכוכבים המרכיבים את הקבוצה. ניקח לדוגמה את קבוצת טלה. על פי משנתו של תלמי, קבוצת טלה מושפעת מכוכב הלכת מאדים ויוצרת עם הקבוצות אריה וקשת את שלוש הקבוצות של יסוד האש, הקשור למאדים. מזל טלה משפיע על הראש, על מחזור הדם במוח, על עצמות הפנים ועל הראייה. טלה מייצג באסטרולוגיה גם ראשית ולכן הוא מסמל חלוציות, נסיעות ואמנות.   מציטוט של מניליוס מתוך אסטרונומיקה - כשהשמש החיוורת עולה מעלה מבין הגלים הקפואים ומתחילה אט-אט לזהור בלהבה זהובה, מנסה לסלול דרך לטלה, שמוביל את התהלוכה של השמים.  (מתוך: האנציקלופדיה של קבוצות הכוכבים)

הציטוט הזה של מניליוס תקופה שבה היה טלה ממוקם על קו המצהר הראשי, בין האלף השני לפני הספירה עד תחילת הספירה הנוצרית. הכוכבים הומשלו לעדר ומי שהוביל את העדר היה האיל.  אולם, כדור הארץ מבצע תנועה נוספת בחלל. ציר הסיבוב שלו הנטוי בזווית של 23 מעלות ביחס למישור הסיבוב סביב השמש מבצע תנועה דמוית חרוט בחלל, שמחזורה 25,860 שנים, ומסיבה זו משתנה מיקום כוכבי השבת ביחס לעונות השנה. תנועה זו קרויה תנועת הנקיפה.

קבוצת טלה היא אחת מ-12 המזלות והיא סימנה את מיקום נקודת שוויון האביב עד תחילת הספירה הנוצרית. כיוון שהאסטרולוגיה דעכה עם התעוררות הפילוסופיה היוונית, לא עודכן השינוי במיקום השמש יחסית לכוכבי השבת בגלל תופעת הנקיפה, ולכן במשך 2,000 השנים האחרונות התעלמו מכך שנקודת האביב וקו המצהר השמימי הראשי עברו לקבוצת דגים. לפיכך מסמנים כיום המזלות את חודשי השנה שבהם שהתה השמש לפני יותר מ-2,000 שנים.

כאמור, בשל תנועת הנקיפה, ציר כדור הארץ בחלל משלים מחזור סיבוב שלם מדי 25,860 שנים בקירוב. כלומר, בכל 2,000 שנה עוברת נקודת האביב למזל אחר המצוי מערבה יותר. משנת 2000 לפני הספירה ועד לתחילת הספירה שכנה נקודת האביב בקבוצת טלה. משמעותה של נקודת האביב בקרב הקדמונים היתה רבה, מאחר שכאשר שהתה השמש בנקודה זו, ביום שוויון היום והלילה, החלה שנה חדשה. מתחילת הספירה הנוצרית ועד ימינו עברה נקודת האביב לתחומי מזל דגים. איתרע מזלו של מזל דגים, ומבחינה אסטרולוגית עדיין מצויה נקודת האביב בקבוצת טלה. ההתעלמות מהשינוי הזה נבעה מהתעלמותם של היוונים מהאסטרולוגיה. עם הופעת הנצרות עלתה אמנם קרנה של האסטרולוגיה, אך נאמנים לציווי של אריסטו בדבר קביעותם של השמים, לא העזו האסטרולוגים הנוצרים להזיז את נקודת האביב למקומה האמיתי והשאירו את מצב המזלות כפי שהיה בתקופה היוונית. כך שהמצב שבו היו החישובים והמוסכמות לגבי תפקידי המזלות הוקפאו למשך 2,000 שנה. עד כדי כך, שכיום מיוחסים המזלות לחודשי השנה בדיוק כפי שהיו לפני 2,000 שנה, בעוד שלמעשה יש סטייה של חודש אחד מערבה לכל מזל. כך, לדוגמה, מסמלת קבוצת טלה עבור האסטרולוגים את חודש מארס-אפריל, הוא חודש האביב, בעוד שנקודת האביב מצויה בפועל בקבוצת דגים המצוי ממערב לקבוצת טלה. ההסבר האסטרולוגי המודרני הוא שהחלוקה למזלות אינה לפי קבוצות הכוכבים עצמן אלא היא חלוקה שרירותית של השמים לשנים-עשר חלקים שווים בני 30 מעלות כל אחד, וכל חלק מכונה בשם מזל, אך למעשה אין שום קשר בין המזל האסטרולוגי של היום לקבוצת הכוכבים המקורית בעלת אותו השם.  כאשר שואלים את האסטרולוגים מה נותר למעשה מהקשר שבין כוכבי קבוצת טלה עצמם שהביאו את תלמי ומניליוס לנסח את השפעתם עלינו, כאשר בשל הנקיפה חל שינוי כה גדול,  התשובה היא אליבא האסטרולוגים, שאין קשר לכוכבים עצמם, אלא רק לחלוקה של כיפת השמים לשנים עשר חלקים שווים – ללא קשר לכוכבי השבת או לקבוצות הכוכבים המצויות שם.

יותר מכך, הן מניליוס והן תלמי לא מתייחסים רק למזלות אלא גם לקבוצות כוכבים שאינן  מזלות! לדוגמה, תלמי מתייחס לקבוצת הכוכבים נשר (Aquila) ולכוכב הבהיר ביותר שבה –אלפא נשר או בשמו  אלטאיר - על פי תלמי, לנשר השפעה אסטרולוגית דומה לזו של כוכבי הלכת מאדים וצדק. הקבוצה מייצגת התחדשות, תשוקה חזקה, כוח רצון וכריזמטיות, כמו גם פיקחות. תלמי ייחס את אותן תכונות גם לאלטאיר, הכוכב הבהיר בקבוצה. כמובן שבאסטרולוגיה המודרנית אין כל אזכור לקבוצות שאינן מזלות!

מבחינת המדע הטהור אין כל אפשרות לתקוף את האסטרולוגיה, כיוון שהיא עצמה אינה מדע. אי אפשר להפריך טיעונים מעגליים או טיעונים שמיסודם אינם ניתנים להפרכה. אין אפילו אסטרולוג אחד שיצביע על הקשר הסיבתי, המדעי, שגורם למצב כוכבים מסוים להשפיע על לקוחותיו, אם יש כזה ולכת אותו. כלומר, למצוא מעין משוואה שתסביר את הקשר שבין כוכב מסוים לאיזו השפעה המיוחסת לאותו כוכב, למעט הקשרים שניבא תלמי. אבל  ראינו שמבחינה מעשית לא נותר כל קשר ממה שרשם תלמי (הדומה עד מאוד למה שמייחסים האסטרולוגים המודרניים לקבוצות הכוכבים שקבעו היוונים) לפני השמים כיום.

ובכן, ננסה לתקוף את האסטרולוגיה דווקא מכלי נשקה שלה דווקא מהטיעונים שמעלים האסטרולוגים או לפחות ממה שמשתמע מהם.

  1. האסטרולוגים טוענים שגרמי השמים אכן משפיעים עלינו. לראייה הם מציגים את השפעת הירח על המים – שהיא תופעת הגאות והשפל. לכן, אם יש הטוענים שגופנו עשוי ברובו ממים, והנה לך הוכחה מדעית. לראייה,  המחזור הנשי דומה למחזור הירח. ברור שלהנחה כזו אין בסיס. אם כך, מצב הרוח האנושי היה צריך להשתנות בצורה מחזורית לפי מיקום הירח מעל הראש ובאופן גורף ולכל הנשים יופיע המחזור החודשי בהתאם להופעת הירח. אולם, נניח שהטענה נכונה וגרמי השמים כן משפיעים מבחינה פיזיקלית – בקרינה, בכבידה וביתר ההשפעות הפיזיקליות הידועות. ובכן, יש אינספור גרמי שמים, רובם מגמדים את השמש שלנו שלא לדבר על כוכבי הלכת. כיום אנו יודעים שפלוטו אינו לבד וכי התגלו עוד כמה גופים הדומים לו בגודלם ואף גדולים יותר המצויים בסביבתו – אם כן, מה לגבי השפעתם? מה השפעתו של מרכז הגלקסיה עלינו? של הצביר הגלקסיות הענק בבתולה? כיוון שיש אינספור גרמי שמים, יש אינספור לדרכי השפעתם על הסובב אותם. ומדוע רק לכוכבי הלכת יש השפעה? ומדוע רק לחלקם? האם יש מישהו שיכול לבנות תוכנת מחשב שתכמת את אינספור אפשרויות ההשפעה של אינספור גרמי שמים? יאמרו האסטרולוגים – יש השפעות שאנו לא יודעים לעמוד על טיבן. לדוגמה – החומר האפל בגלקסיה. התשובה – צודקים. איש אינו יודע את טיבן. גם לא האסטרלוגים.
  2. זה מביא לטיעון המרכזי של האסטרולוגים – אנחנו לא יודעים מהי הסיבה הפיזיקלית להשפעות ואת טיבן. העובדה שזה קיים. זוהי בדיוק הסיבה שהמדע אינו מסוגל להתמודד עם טיעון כזה, בדיוק מאותה סיבה שאינו יכול להתמודד עם האפשרות של קיומו של אלוהים. המדע משחק בכללי משחק ברורים ונוקשים. הוא אינו יכול להפריך או לאושש טיעונים שמטבעם אינם יכולים לעמוד למבחנים אלה. אולם, מבחינה אינטואיטיבית אפשר להתמודד עם שאלה כזו – אם יש משהו שאיננו יודעים את טיבו, כל התייחסות אליו היא בגדר ניחוש גרידא. וזה מוביל אותנו לטיעון הבא.
  1. הניסיון. הנה יאמר לך האסטרולוג – איני יודע מה אופיה של  ההשפעה של גרמי השמים. אני בונה את המפה שלי על סמך ניסיון העבר. אני (האסטרלוג) יודע שהתרחשות מסוימת במפות מובילה להשפעה כזו או אחרת. האסטרולוגים המקצועיים אף טוענים שזמן הלידה המדויק חייב להיות עד כדי דקה! לא פחות! שלא לדבר על הדיוק שבמיקום הלידה. אם כך, מה קורה לכל המפות שהוכנו לפני גילויו של פלוטו ב-1930? ולפני גילויים של אורנוס ונפטון כ-200 שנה קודם לכן? אם הם אינן נכונות, כיוון שלא לקחו בחשבון את שלושת כוכבי הלכת האלה, איזה משקל אפשר לתת לתקפותן ועל האפשרות ללמוד מהן ולשקללן בתוך הניסיון המצטבר? ואם הם נכונות גם אם לא לקחו בחשבון שליש מכוכבי הלכת הידועים כיום – אז ממילא אין קשר בינן לבין גרמי השמים ואידך זיל גמור.
  1. את הניסיון הנצבר אפשר לתקוף מזווית אחרת – אפשר כמובן להראות בקלות, כי מאז שחר האנושות ועד ימינו אנו, לא חזר שוב מצב הדדי של גרמי השמים על עצמו. נקודה. לכן, כל טיעון שאפשר ללמוד על סמך העבר ולהשליך ממנו על העתיד אין לו ביסוס. ואם יאמרו האסטרולוגים – שאין חשיבות למצב ההדדי המדויק אלא רק "בערך", אזי לשם מה הם דורשים דיוק של דקות, ואף שעות? לכן, אם אין חשיבות לקביעת הזמן המדויק או למיקום המדויק של הרך הנולד, כי ממילא אין לאסטרולוגים כל ידע היסטורי על ההשפעה של שינוי בסדרי גודל כאלה של גרמי השמים. ואם אין חשיבות כזו, אנו חוזרים לבעיה של אמינות המפות והתחזיות.
  1. וטיעון אחרון כנגד הניסיון המצטבר. טיעון זה היה יפה לו היה מתקיים בדיוק מובהק של ניבוי. הניבוי  האסטרולוגי אינו ברמת מובהקות כה גבוהה ואפילו לא מתקרב לכך. לכן, אין לו כל משמעות לפי קנה מידה מדעי כלשהו. (יש גם בעיה גדולה להוכיח תקפות של ניבוי לגבי בני אדם – לגבי אירועים בעתיד אין כל קושי להוכיח תקפות אולם אפיון אופיו של אדם בעייתי, גם לפסיכולוגים המבקשים לשרטט את הפרופיל הנפשי של אותו אדם. לכן, קשה מאוד לקבל או לסתור הערכה כלשהי, אסטרולוגית או "מדעית" לגבי חיזוי הנוגע לאופיו של אדם. והנה, אנו שוב חוזרים לשאלה המעגלית – עדיין כל הבנתנו את המוח האנושי והתהליכים בו בראשית דרכה, לכן, אי אפשר לקבוע מה הגורמים היכולים להשפיע על התהליכים בו. על הניסיון המצטבר על סמך ניבויי העבר כבר דיברנו.

והטיעון הקלאסי נגד האסטרולוגיה וחיזויי העתיד החוזר מדי שנה או אירוע קולוסאלי  – כמה אסטרלוגים צפו את הצונאמי שהיה בתאילנד ובו ניספו כרבע מיליון בני אדם? כמה מהם צפו את אסון התאומים? כמה איצטגנינים צפו במדויק את קריסת הבורסות ומשבר הסאב-פריים בשנת 2008? כמה מהם צפו את קריסת בריה"מ לשעבר" ולא חסרות אינספור דוגמות לאי-חיזוי אירועים קולוסאליים. אין כל ספק שמי שפישל, ובגדול, אלה גרמי השמים שלא טרחו להתייצב במקום הנכון כדי להתריע על אירועים אלה.

ולסיום – האם במאה ה-21, מישהו מאמין באמת ובתמים שגרמי שמים כה גדולים, כה רחוקים, אינספור מהם, משפיעים על גורלנו? על גורלן של מדינות? על סיכויי התקדמותנו בעבודה וכיצד, אם אפשר לשאול, משפיעה קרינה, או כבידה של  גרמי שמים על כל אלה? כמה מאלה המאמינים באמת ובתמים שיש השפעה של הכוכבים עלינו, סמוכים ובטוחים שהברקים שאנו רואים בשמים נגרמים על ידי חזיזיו של זאוס? כמה מהם מאמינים שהשמש והעונות הן תוצאת נסיעתה של מרכבת השמש הנהוגה בשמים וכי יתר תופעות הטבע מתרחשות כיוון שאחראים להן האלים? ברור שאיש אינו מאמין בכך כיום. אולם, תלמי ומניליוס הגיעו למסקנה שהכוכבים משפיעים עלינו בדיוק מהסיבות המיתולוגיות הגורמות להופעת איתני הטבע, שאיש אינו מאמין בהן כיום! כוכבי הלכת ייצגו אלים וזו הסיבה לאופי השפעתם עלינו. השמים נוצרו על ידי האלים באופן שישפיע עלינו. האמונה באסטרולוגיה היא תמצית האמונה באלים ובמיתולוגיה. רק משום כך אין לה מקום במילניום השלישי.  אולם, בעידן האח הגדול ויתר מאפייני התרבות – אולי ברור מדוע כן יש לה מקום.